2020 Garvin County Junior Livestock Show Results

Reserve Breed Champion Hereford Gilt- Lana Lane Lindsay 4-H

Reserve Breed Champion Spot Gilt- Ava Medellin Lindsay 4-H

Reserve Breed Champion Yorkshire Gilt- McClain Aslin WW 4-H

Reserve Breed Champion Commercial Gilt- Addison Allen Maysville 4-H

Showmanship

Swine

Junior-Reid Dorman Lindsay 4-H

Intermediate-Halle Pullen Stratford FFA

Senior-Presley Pullen Stratford FFA

Beef

Junior- Grady Carter Stratford 4-H

Intermediate-Walker Chandler Stratford FFA

Senior-Colt Jones PV FFA

Sheep

Junior-Braylie Sapp Lindsay 4-H

Intermediate-Maklain Stinnett Lindsay FFA

Senior- Ty Covel Lindsay FFA

Goats

Junior: Harli Johnson ECP 4-H

Intermediate- Mallory Sager PV FFA

Grand Champions

Grand Champion Steer – Levi Brooks Paoli FFA

Grand Champion Heifer- Devin Morton Stratford FFA

Grand Champion Barrow- Kolby Griffin PV FFA

Grand Champion Gilt- Addison Allen Maysville 4-H

Grand Champion Doe- Harli Johnson ECP 4-H

Grand Champion Wether Goat- Megan Dutton Lindsay 4-H

Grand Champion Lamb- Maklain Stinnett Lindsay FFA

Reserve Grand 

Champions

Reserve Grand Champion Steer- Kolbi Koesler PV 4-H

Reserve Grand Champion Heifer- Colt Jones PV FFA

Reserve Grand Champion Barrow- Kennedy Willingham Stratford FFA

Reserve Grand Champion Gilt- Kennedy Willingham Stratford FFA

Reserve Grand Champion Doe- Matthew Dutton Lindsay 4-H

Reserve Grand Champion Wether Goat- Bailee Collins ECP FFA

Reserve Grand Champion Lamb- Maklain Stinnett Lindsay FFA

Bronze Medallions 

Bronze Steer- Walker Chandler Stratford FFA

Bronze Heifer- Grady Carter Stratford 4-H

Bronze Barrow- Kolby Griffin PV FFA

Bronze Gilt- Addison Allen Maysville 4-H

Bronze Doe- Ty Martin Stratford FFA

Bronze Wether- Megan Dutton Lindsay 4-H

Bronze Lamb- Joesph Green WW FFA

Breed Champion Heifers 

Breed Champion Brangus Heifer- Colton Ince Lindsay FFA

Breed Champion Chiania Heifer- Hunter Morton Stratford FFA

Breed Champion Gelbvieh Heifer- Kaden Cook Lindsay FFA

Breed Champion Hereford Heifer- Grady Carter Stratford 4-H

Breed Champion Limousin Heifer- Levi Brooks Paoli FFA

Breed Champion Maine-Anjou Heifer- Devin Morton Stratford FFA (Grand Heifer)

Breed Champion Maintainer Heifer- Colt Jones PV FFA (Reserve Grand)

Breed Champion Red Angus Heifer- Lane Bell PV FFA

Breed Champion Shorthorn Plus Heifer- Jaci McGowen Maysville 4-H

Breed Champion Simmental Influence Heifer- Jase Fulks Stratford FFA

Breed Champion Commercial Heifer- Madison Stinnett Lindsay FFA

Reserve Breed 

Champion Heifers

Reserve Breed Champion Brangus Heifer- Ty Green PV 4-H

Reserve Breed Champion Chiania Heifer- Madison Stinnett Lindsay FFA

Reserve Breed Champion Maine-Anjou Heifer- Jaelee Korzan Stratford 4-H

Reserve Breed Champion Maintainer Heifer- Jaelee Korzan Stratford 4-H

Reserve Breed Champion Red Angus Heifer- Kyle Keeler Lindsay FFA

Reserve Breed Champion Shorthorn Plus Heifer- Mattie Richardson PV FFA

Reserve Breed Champion Commercial Heifer- Chesney Dudley PV FFA

Breed Champion 

Market Lambs 

Breed Champion Dorset – Hailey McKinney WW FFA

Breed Champion Hair Sheep- Stonie Carrol Lindsay 4-H

Breed Champion Hampshire- Maklain Stinnett Lindsay FFA (Grand Lamb)

Breed Champion Natural- Jaycee Caldwell WW FFA

Breed Champion Shropshire- Matthew Cruz Paoli FFA

Breed Champion Southdown- Jonah Green WW 4-H

Breed Champion Speckle Face- Gracey Bray Lindsay 4-H

Breed Champion Suffolk- Brayden Alexander WW FFA

Breed Champion Crossbred- Maklain Stinnett Lindsay FFA (Reserve Grand)

Reserve Breed Champion Market Lambs

Reserve Breed Champion Dorset- Hailey McKinney WW FFA

Reserve Breed Champion Hair Sheep- Hudsyn Harris Lindsay 4-H

Reserve Breed Champion Hampshire- Joseph Green WW FFA

Reserve Breed Champion Natural- Tara Stelzig Lindsay FFA

Reserve Breed Champion Shropshire- Ashley Smeltzer ECP FFA

Reserve Breed Champion Southdown- Cade Williams Lindsay 4-H

Reserve Breed Champion Speckle Face- Mark Baxter Lindsay 4-H

Reserve Breed Champion Crossbred- Braylie Sapp Lindsay 4-H

Breed Champion 

Barrows 

Breed Champion Berkshire Barrow- Allie Ramming ECP 4-H

Breed Champion Chester Barrow- Scott Jones Lindsay 4-H

Breed Champion Duroc Barrow- Jamicia Bunch Lindsay FFA

Breed Champion Hampshire Barrow- Kennedy Willingham Stratford FFA (Reserve Grand)

Breed Champion Hereford Barrow- Hannah Dial Stratford FFA

Breed Champion Poland Barrow-Kennedy Edwards Maysville FFA

Breed Champion Spots Barrow- Cash Cothren Stratford 4-H

Breed Champion Yorkshire Barrow- Jayda Martin Lindsay 4-H

Breed Champion Cross Barrow- Kolby Griffin PV FFA (Grand Champion)

Reserve Breed 

Champion Barrows

Reserve Breed Champion Berkshire Barrow- Hannah Dial Stratford FFA

Reserve Breed Champion Chester Barrow- Briley Smith PV FFA

Reserve Breed Champion Duroc Barrow- Presley Pullen Stratford FFA

Reserve Breed Champion Hampshire Barrow- Kolby Griffin PV FFA

Reserve Breed Champion Hereford Barrow- Austin Wiggins ECP FFA

Reserve Breed Champion Poland Barrow- Judd Earp ECP 4-H

Reserve Breed Champion Spot Barrow- Jenna Fielder Maysville 4-H

Reserve Breed Champion Yorkshire Barrow- Kyle Marcum Lindsay FFA

Reserve Breed Champion Cross Barrow- Kolby Griffin PV FFA

Breed Champion Gilts

Breed Champion Berkshire Gilt- Connor Nunn Lindsay FFA

Breed Champion Chester Gilt- Shane Jones Lindsay FFA

Breed Champion Duroc Gilt- J.W. Harris PV 4-H

Breed Champion Hereford Gilt- Braylie Sapp Lindsay 4-H

Breed Champion Landrace Gilt- Nicole Keesee ECP FFA

Breed Champion Poland Gilt- Lauren Earp ECP 4-H

Breed Champion Spot Gilt- Kennedy Willingham Stratford FFA (Reserve Grand Gilt)

Breed Champion Yorkshire Gilt- Alexi Anderson Lindsay FFA

Breed Champion Commercial Gilt- Addison Allen Maysville 4-H (Grand Gilt)

Reserve Breed 

Champion Gilts

Reserve Breed Champion Berkshire Gilt- Gemma Carotenuti Stratford 4-H

Reserve Breed Champion Chester Gilt- Cameron Thorn ECP 4-H

Reserve Breed Champion Duroc Gilt- Presley Pullen Stratford FFA

Reserve Breed Champion Hereford Gilt- Lana Lane Lindsay 4-H

Reserve Breed Champion Spot Gilt- Ava Medellin Lindsat 4-H

Reserve Breed Champion Yorkshire Gilt- McClain Aslin WW 4-H

Reserve Breed Champion Commercial Gilt- Addison Allen Maysville 4-H

Showmanship

Swine

Junior-Reid Dorman Lindsay 4-H

Intermediate-Halle Pullen Stratford FFA

Senior-Presley Pullen Stratford FFA

Beef

Junior- Grady Carter Stratford 4-H

Intermediate-Walker Chandler Stratford FFA

Senior-Colt Jones PV FFA

Sheep

Junior-Braylie Sapp Lindsay 4-H

Intermediate-Maklain Stinnett Lindsay FFA

Senior- Ty Covel Lindsay FFA

Goats

Junior: Harli Johnson ECP 4-H

Intermediate- Mallory Sager PV FFA

Senior: Bailee Collins ECP FFA